اشتراک گذاری مطلب

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

زامیکیولکاس زاموفیلیا Zamioculcas zamiifolia یک گیاه آپارتمانی مناسب

تاریخچه

با نام اصلی “زامیکیولکاس زاموفیلیا Zamioculcas zamiifolia ” از قرن ها پیش وجود داشته است و از آفریقای خشک نشأت گرفته است. چند دهه پیش ، مهد کودک های هلند واقع در آفریقای جنوبی ، توانایی تکثیر این گیاه را مشاهده کردند و در سال 1996 توزیع آن را در سراسر جهان آغاز کردند. از آن زمان ، گیاهان زاموفیلیا در سراسر جهان وارد قلب ، خانه ها و دفاتر کار شده اند.

گیاه زاموفیلیا ، با برگهای کشیده ، جذاب و سبز تیره خود، از ویژگی های مطلوب بسیاری برای ادارات و خانه ها برخوردار است. گیاه زاموفیلیا غفلت را تحمل می کند، به بی آبی مقاوم است  و در شرایط کم نور خم به ابرو نمی‌ آورد. برگ های مومی و صاف آن نور خورشید را منعکس می کند و اتاق را روشن می کند. زاموفیلیا معمولاً تا ارتفاع و عرض 60 سانتی متر تا 1 متر به آرامی رشد می کند؛ بنابراین همانند یک هیولای گیاهی نیست که به سرعت از گلدان خارج شود.

گیاه زاموفیلیا همچنین یک تصفیه کننده هوا است و در یک مطالعه ناسا ، محققان دریافتند که به طور خاص در حذف مقدار زیادی از سموم مانند زایلن ، تولوئن و بنزن از هوا مهارت ویژه ای دارد.

صبر کنید ، آیا من جایی نخوانده ام که گیاه زاموفیلیا سمی است؟

یکی از مشکلات زاموفیلیا این است که تمام قسمتهای گیاه سمی هستند. در حقیقت ، در طی سال های 2010 شایعات غلطی مبنی بر سمی بودن زاموفیلیا به وجود آمد که این گیاه باعث سرطان می شود و به قدری خطرناک است که افراد هنگام دست زدن به آن از دستکش استفاده می کنند!!! اما واقعیت؟ سمی است اما سرطانی نیست. آن را نخورید ، آن را از حیوانات اهلی خانگی و بچه های بیش از حد کنجکاو دور نگه دارید و همیشه پس از دست زدن به آن دستان خود را بشویید تا از تحریک پوست جلوگیری کنید.

چگونه از گیاه زاموفیلیا مراقبت کنیم؟

مراقبت از زاموفیلیا ساده است ، و آن را به یک استاندارد طلایی برای مبتدیان گیاهان خانگی ، کارمندان دفاتر مشغول و شست های شست تبدیل می کند. گیاه زاموفیلیا خوشبختانه به نوع خاصی از خاک گلدان احتیاج ندارد. هر خاک گلدان زهکشی شده ای مناسب خواهد بود.

دماگرمای متوسط 15 تا 24 درجه سانتیگراد برای زاموفیلیا مطلوب است.
نورگیاه زاموفیلیا به کم نوری مقاوم است، اما برای داشتن گیاهی زیباتر نور زیاد ولی غیرمستقیم الزامی است.
آبیاریاجازه دهید سطح خاک بین هربار آبیاری کاملا خشک شود و بیش از حد به گیاه آب ندهید. آبیاری بیش از حد مورد نیاز باعث پوسیدگی در قسمت ساقه و ریشه می شود.
خاکترکیب خاک با زهکشی زیاد که محتوی پرلیت، کوکوپیت و یا پیت ماس باشد.
تعویض گلدانتوصیه می شود سالی یکبار اوایل بهار گلدان زاموفیلیا تعویض و یک سایز بزرگتر شود؛ به خصوص در 3 تا 5 سال ابتدایی عمر گیاه که درحال رشد است.
کود دهیدر طول فصل رشد اصلی ( فروردین تا مردادماه)، ماهی یکبار با یک کود مایع متعادل که رقیق شده است، گیاه را تغذیه کنید.
رطوبترطوبت متوسط خانه توصیه می شود اما اگر گرمایش مصنوعی در خانه یا محل کار کاملاً خشک باشد رطوبت هوا را افزایش دهید.
روش تکثیرمی توان با تقسیم ریشه ها یا قلمه های برگ تکثیر کرد. قلمه های برگ باید در گلدان با پوشش پلاستیکی قرار داده شود و سپس صبر کنید تا ریشه ها شروع به رشد کنند؛ که ممکن است تا یک سال طول بکشد.
3.8 4 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده نظرات