اشتراک گذاری مطلب

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

نخل شامادورا یکی از گونه گیاهان نخل آپارتمانی محبوب

امروزه می توان به راحتی از نخل شامادورا برای تزیین محیط داخل خانه استفاده کرد. این نخل بومی مکزیک است و رایج ترین نوع نخل است که به عنوان گیاه آپارتمانی مورد استفاده قرار می گیرد. به طور فوق العاده ای کند رشد می کند و حداکثر ارتفاع آن بین 60 تا 120 سانتی متر می رسد. با برگ های همانند  قلم موهای پر از رنگ سبز، می توان حدس زد که چرا این نخل اینقدر محبوب است. گیاه شامادورا امروزه در تمام نقاط دنیا پرورش داده می شود و به راحتی قابل دسترس است؛ قیمت پایین این نخل زیبا، از دیگر مزایای شامادورا به حساب میآید. برای آشنایی بیشتر با این نخل آپارتمانی زیبا، در ادامه همراه ما باشید.

نخل شامادورا
  • علاوه بر اندازه جمع و جور و زیبایی بی همتا ، مراقبت از این نخل نیز بسیار آسان است. تحت شرایط نوری متنوعی دوام می‌آورد، از روشنایی غیر مستقیم تا سایه. همچنین دوست دارد آبیاری نسبتاً کمی داشته باشد زیرا به راحتی مستعد پوسیدگی ریشه است. آبیاری بیش از حد گیاه را به سرعت از بین می برد، بنابراین فقط زمانی که چند سانتی متر بالای خاک خشک شد آبیاری کنید و همیشه مطمئن شوید که آن را در خاکی که زهکشی خوبی دارد بکارید. به عنوان یک گیاه بسیار کند رشد، ممکن است چند سال حسابی منتظر بمانید تا به رشد برسد، اما این موضوع یکی از مزایای شامادورا به حساب می آید که آن را مستعد شرایط آپارتمانی می کند.

مشکلات وبیماری های نخل شامادورا

  • قهوه ای شدن برگ ها: اگر قسمت انتهایی برگ ها قهوه ای رنگ شد، مطمئن شوید که به اندازه کافی آبیاری شده اند.  شامادورا بهتر است بصورت مه‌پاش آبیاری شود. حتما بررسی کنید که گیاه در معرض هوای سرد نباشد و محیط اطراف تهویه مناسبی داشته باشد.
  • زرد شدن برگها: در این حالت نیزاحتمال آبیاری کم وجود دارد.
  • دانه های قهوه ای: قهوه ای شدن برگها معمولا به طور طبیعی رخ می دهد و جای نگرانی نیست. فقط کافی است قسمت‌هایی که دانه های قهوه ای دارد از گیاه جدا شوند. اگر ادامه پیدا کرد، نشان از این دارد که ریشه های گیاه در حال پوسیدگی هستند که ممکن است در نتیجه آبیاری بیش از حد رخ داده باشد.
  • حشرات: کنه های عنکبوتی قرمز و حشرات شیری حشرات بالقوه ای هستند که می توانند مشکلاتی را برای نخل شامادورا ایجاد کنند. غبار پاشی و تمیز کردن با یک پارچه مرطوب می تواند از از پیشرفت حشرات مزاحم جلوگیری کرده و یا حتی آنها را حذف کند. گاهی مالاتیون یا حشره کش سیستمیک نیز ممکن است مورد نیاز باشد.

جهت پرسش در رابطه با هرگونه مشکل گل و گیاهتان و اطلاع از راه‌های درمان آن میتوانید اینجا را کلیک کنید و با کارشناسان متخصص گل و گیاه در قسمت گیاه‌پزشکی گل صحرا ارتباط برقرار کنید.

خرید نخل شامادورا
دماگرمای متوسط 18 درجه سانتیگراد و حداقل دمای 10 درجه در شب برای شامادورا مطلوب است.
نورنخل شامادورا به کم نوری مقاوم است و تقریبا با هرگونه سایه ای کنار می آید.
آبیاریاجازه دهید سطح خاک تا چند سانتی متر بین هربار آبیاری کاملا خشک شود و بیش از حد به گیاه آب ندهید. آبیاری بیش از حد مورد نیاز، باعث پوسیدگی ریشه و درنهایت نابودی گیاه می شود.
خاکهرگونه ترکیب خاک گلدانی مناسب شامادورا می باشد به شرط اینکه زهکشی مناسبی داشته باشد.
تعویض گلدانفقط در موارد ضروری گلدان شامادورا باید عوض شود؛ مانند زمانی که گلدان پر از ریشه شده و دیگر جایی برای خاک باقی نمانده است.
کود دهیاز بهار تا پاییز هر دوهفته یک بار با کود کامل موجود در مجموعه گل صحرا که رقیق شده باشد، گیاه را تغذیه کرده و در اواخر پاییز متوقف کنید؛ سپس در ابتدای بهار دوباره کوددهی را آغاز کنید.
رطوبتبرای افزایش رطوبت، اسپری کردن آب توصیه می شود.
روش تکثیرنخل شامادورا تنها از طریق بذر توسط پرورش‌دهندگان خبره تکثیرمی شود.
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده نظرات