اشتراک گذاری مطلب

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

پیت ماس Peat Moss خاک و بستری مناسب برای گیاهان

پیت ماس (peat moss ) برای اولین بار در اواسط دهه 1900 در دسترس باغبانان قرار گرفت و از آن زمان انقلابی در نحوه رشد گیاهان ایجاد کرده است. پیت ماس توانایی چشمگیری در مدیریت کارآمد آب و نگهداری مواد مغذی دارد که تا قبل از کشف پیت ماس به راحتی از خاک خارج می شدند. علاوه بر انجام این کارهای شگفت انگیز، بافت و قوام خاک را نیز بهبود می بخشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پیت ماس به مطالعه ادامه این مطلب دهید.

پیت ماس  Peat Moss​​ چیست؟

پیت ماس ​​ماده الیافی مرده ای است که هنگام تجزیه خزه ها و سایر مواد زنده در گودالهای پیت تشکیل می شود. برتری پیت ماس ​​نسبت به کودهای کمپوست در این است که پیت ماس ​​بیشتر از خزه تشکیل شده است و تجزیه آن بدون حضور هوا اتفاق می افتد و سرعت تجزیه را کند می کند. چندین هزار سال طول می کشد تا پیت ماس ​​تشکیل شود و هر سال باتلاق های پیت کمتر از یک میلی متر عمق پیدا کنند. از آنجا که روند کار بسیار کند است ، پیت ماس ​​به عنوان یک منبع تجدید پذیر در نظر گرفته نمی شود. در مورد استخراج پیت ماس ​​بحث و جدل قابل توجهی وجود دارد. گروه هایی مانند “انجمن بین المللی ذغال سنگ” اظهار داشتند که فرآیند استخراج، مقادیر عظیمی از کربن را در جو آزاد می کند و باتلاق ها پیت ماس تا مدت ها بعد از استخراج، کربن در هوا آزاد می کنند.

استخراج پیت ماس

در مورد استخراج پیت ماس ، بسیاری از کشورها قوانین سختگیرانه ای دارند. به عنوان مثال ، هر نوع پیت ماس برداشت شده در کانادا ابتدا با دقت مورد بررسی قرار می گیرد که آیا تأثیر درازمدتی بر محیط زیست دارد یا خیر؛ و باید از روشهای پایدار و برگشت پذیر استخراج شود.

خزه های پیت ماس معمولاً در باتلاق ها و تالاب های نیمکره شمالی زمین یافت می شوند. روسیه بیشترین مقدار زمین های کشت و پرورش پیت ماس ((peatland را در سراسر جهان دارد. بعد از روسیه در جایگاه دوم کانادا بیشترین ذخایر پیت ماس را دارد که چیزی در حدود 25٪ ذخایر پیت ماس در جهان است. تنها حدود 3٪ از سطح زمین شامل باتلاق های پیت ماس است که طی هزاران سال به وجود آمده اند.

فرایند استخراج به شرح ذیل است. ابتدا شبکه ای از خندق ها را در امتداد زمین peatland حفر می کنند تا آب تخلیه شود. سپس ، پوشش گیاهی سطح را حذف می کنند تا پیت ماس در معرض هوای آزاد قرار گیرد. بعد از چند روز ، مردم لایه خشک پیت را مکش می کنند ، که اغلب با یک دستگاه جمع کننده مکشی بزرگ انجام می گیرد. و در آخر ، پیت ماس برداشت شده برای تمیز کردن ، خشک کردن و غربال کردن در بسته بندی های مختلف به یک شرکت فرآوری منتقل می شود.

مزایای استفاده از پیت ماس

  1. تمیزی

این ویژگی را بیشتر از بقیه دوست خواهید داشت اگر بدانید که بیشتر خاک هایی که برای پرورش گیاهان استفاده می شوند -به خصوص مواد آلی- در واقع تمیز نیستند. با پیت ماس ​​کار شما آسان خواهد بود، و اگر به طوراتفاقی برخی از خزه های مرطوب پیت ماس را انداختید ، فقط آن را بردارید ، خشک کرده یا جارو کنید و نگران آلودگی های خاک نباشید.

  • عقیم بودن

یکی از بهترین ویژگی های پیت ماس ​​، عقیم بودن آن است. هیچ باکتری ، قارچ ، مواد شیمیایی مضر و هیچگونه  دانه علف هرزی در پیت ماس رشد نمی کند. این باعث می شود این ماده برای نهال هایی که نسبت به محیط رشد آسیب پذیر هستند مناسب باشد.

  • حفظ رطوبت

پیت ماس ​​می تواند آب را به خوبی جذب و حفظ کند. این عامل یک مکان عالی برای شروع رشد بذر مهیا می کند.

  • اسیدی بودن

بیشتر پیت ماس ​​ها با PH کم از 3.5 تا 6 به طور متوسط ​​-بسته به منبع استخراج پیت ماس- ​​استخراج می شوند. این ویژگی برای گیاهان با مصرف اسید بالا مانند توت فرنگی و بلوبری بسیار مناسب است.

  • فشرده نبودن

اگرچه پیت ماس ​​آب را به خوبی جذب می کند ،اما برخلاف خاک ، فشرده نمی شود. مشکل متراکم شدن این است که فضایی برای عبور آب و هوا باقی نمی گذارد. با وجود پیت ماس ​​در مخلوط خاک ، مشکل تراکم برطرف می شود و فرآیند زه کشی روان تر انجام می گیرد.

معایب استفاده از پیت ماس

  1. خشکی زیاد

با این وجود که پیت ماس ​​می تواند آب را تا 10 برابر وزن خود به خوبی نگه دارد و یک مکمل عالی برای خاک است، اما وقتی کاملاً خشک شود، مدت زیادی طول می کشد تا رطوبت را بدست آورید.

بنابراین هنگام کشت بذر با پیت ماس ​​به تنهایی ، حتماً رطوبت کافی را به آن بدهید. یا بهتر است که آن را با خاک های مخلوط کنید.

  • منبعی تجدید ناپذیر

همانطور که توضیح داده شد ، روند تجزیه پیت ماس تا ​​حتی هزاران سال طول می کشد. بنابراین واقعاً قابل تمدید و تجدید و سازگار با محیط زیست نیست. این مهمترین دلیلی است که بسیاری از تولیدکنندگان دوستدار محیط زیست از آن دور می کنند و تلاش میکنند یک گزینه دیگر را جایگزین پیت ماس کنند.

  • قیمت بالا

گرچه پیت ماس ​​گرانترین ماده مناسب رشد نیست، اما ارزان هم نیست. به خصوص اگر بخواهید از پیت ماس در حجم زیاد استفاده کنید، قیمت آن مسئله‌ای است که باید مد نظر قرار دهید. گاهی کمپوست گزینه بهتری است.

موارد و نحوه استفاده از پیت ماس

اکنون که در مورد مزایا و مضرات پیت ماس ​​آموخته اید ، ممکن است ابهاماتی در مورد کاربرد پیت ماس ​​داشته باشید. با ادامه مطلب همراه باشید تا با جزئیات بیشتری از طریقه یا موارد استفاده از پیت ماس آشنا شوید.

از آنجا که به راحتی فشرده یا خراب نمی شود، یکبار استفاده از پیت ماس تا چندین سال شما را از استفاده دوباره از آن بی نیاز می کند. پیت ماس ​​با وجود داشتن بسیاری از ویژگی های خوب برای کاشت و پرورش گیاهان ، معمولاً به عنوان یک خاک مستقل مورد استفاده قرار نمی گیرد و در واقع ، یک محیط رشد مناسب برای رشد گیاهان به تنهایی نیست. این ماده اغلب با مواد دیگر در یک سوم تا دو سوم مقدار کل مخلوط می شود تا کیفیت مخلوط بهبود یابد.

اصلاح خاک

از مدت ها قبل پیت ماس ​​به عنوان اصلاح کننده خاك مورد استفاده قرار می گرفت زیرا موارد زیادی برای ارائه دارد.

برای خاکهای رس و سنگین که به راحتی فشرده می شوند ، ساختار خاک را نرم و زهکشی را بهبود می بخشد.

برای خاک شنی ، پیت ماس ​​به حفظ رطوبت و مواد مغذی ریشه گیاه کمک می کند. اغلب با نسبت 2 به 1 اعمال می شود؛ 2 قسمت خاک به ازای هر 1 قسمت پیت ماس. اگر قصد دارید از پیت ماس ​​به عنوان اصلاح کننده خاک استفاده کنید ، باید بدانید که پیت ماس باعث تغییر سطح PH خاک می شود.

کشت هیدروپونیک

پیت ماس ​​همچنین یک محیط رشد مناسب برای کشت بدون خاک است. با این حال ، معمولا از آن به تنهایی استفاده نمی شود، واغلب همراه با سایر واسطه های رشدی مانند پرلیت و یا  ورمیکولیت استفاده می شود.

اگر می خواهید از پیت ماس ​​برای کاشت هیدروپونیک به طور خالص استفاده کنید ، باید برخی از موارد را در مورد مناسب نبودن آن بدانید. از آنجا که پیت ماس ​​یک ماده آلی است، اگر اکسیژن و نیتروژن زیادی در اختیار آن قرار گیرد، تجزیه می شود. وقتی این اتفاق می افتد، مواد می توانند اطراف ریشه گیاهان را فشرده کرده و گیاهان شما را خفه کنند. بنابراین بهتر است با مواد دیگر مخلوط شود. پیت ماس ​​اغلب با پرلیت یا ورمیکولیت مخلوط می شود تا رطوبت و هوادهی متعادل شود.

مناسب برای کاشت بذر

یکی از مفیدترین موارد استفاده از پیت ماس ​​در کاشت بذر است، زیرا این ماده بسیار استریل است. خاصیت ضد عفونی کننده آن به طور طبیعی از تأثیر منفی باکتری ها و قارچ های روی بذر جلوگیری می کند. همچنین باعث زهکشی عالی ، هوادهی خوب ، بافت خوب و حاصلخیزی بیشتر می شود و آن را برای جوانه زنی بسیار ایده آل می کند.

خاکی مناسب برای رشد گیاهان دوستدار اسید

به دلیل PH کم ، پیت ماس ​​برای سبزیجات و میوه هایی که به محیط اسیدی نیاز دارند مانند زغال اخته ، پیرس ، اریکا (خلنگ) ، آزالیا ، کاملیا ، گوجه فرنگی و … بسیار مناسب است. برای گیاهانی که برای رشد به خاک قلیایی تر نیاز دارند ، کمپوست می تواند انتخاب بهتری باشد.

پیت ماس در باغبانی

بسیاری از افراد هنگام استفاده از پیت ماس در پروژه های باغبانی خود به دلیل نگرانی های زیست محیطی احساس گناه می کنند. طرفداران هر دو طرف قضیه در مورد اصول اخلاقی استفاده از پیت ماس در باغ اظهارنظر شدیدی می کنند، اما فقط شما هستید که می توانید تصمیم بگیرید که آیا اهمیت نگرانی های محیط زیستی از مزایای باغ شما بیشتر است یا خیر. به عنوان یک مصالحه ، استفاده از پیت ماس را برای پروژه هایی مانند کاشت بذر و تهیه مخلوط گلدان در نظر بگیرید. برای پروژه های بزرگ ، مانند اصلاح خاک باغ ، به جای آن از کمپوست استفاده کنید.

4.5 2 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده نظرات