اشتراک گذاری مطلب

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

گیاه پتوس “Epipremnum aureum”

این گیاه بومی استرالیا ، اندونزی ، چین ، ژاپن و هند است، اما امروزه در سرتاسر دنیا قابل مشاهده است.   نام عملی گیاه پتوس “Epipremnum aureum” می باشد که بانام های دیگر همانند پیچک شیطانی در جای جای دنیا شناخته می شوند. این گیاه هنگام رشد در طبیعت از طریق ریشه های هوایی، خود را به سایر گیاهان می چسباند. سپس شاخه هایش را به سمت پایین می فرستد تا به خاک زیر آن برسد، جایی که ساقه هایش به طور مجزا ریشه می دهند و در سراسر زمین شروع به رشد می کنند. در طبیعت این گیاه تا 20 متر رشد میکند.

پتوس‌ها گاهی پیچک شیطانی نامیده می شوند زیرا از بین بردن گیاه پتوس تقریباً غیرممکن است. پتوس خود را به گونه ای سازگار کرده است که به معنای واقعی کلمه می تواند در هر مکانی که انسان می تواند زندگی کند رشد کند.

شکل ظاهری پتوس

زیبایی این گیاه در برگهای آن است. هر برگ پیکان شکل با برگهای اطراف خود بطور متناوب جلو رفته و رشد می کند. طول این برگها تا 39 اینچ (100 سانتی متر) و عرض 18 اینچ (45 سانتی متر) رشد می کند. حتی در گیاهان خردسال، برگها دقیقاً مانند گیاهان بالغ ظاهر می شوند، فقط به عنوان نسخه های کوچکتر از خود. این باعث زیبایی این گیاه در هر سنی می شود. قسمتهای بالای برگها به صورت ترکیبی از زرد و سبز، همانند مرمر لکه دار به نظر می رسد.

آیا پتوس سمی است؟

جواب بله است. تمامی قسمت های این گیاه برای انواع حیوانات خانگی و همچنین انسان سمی است.


مشکلات وبیماری ها

  • زرد شدن و ریزش برگ؛ پوسیدگی ساقه

دلیل این ناهنجاری آبیاری بیش از اندازه به ویژه در زمستان است. پتوس در خاک غرق آب دوام نمی‌آورد.

  • حاشیه‌ی برگ‌ها قهوه‌ای‌تر است و سطح برگ نیز نقطه‌های قهوه‌ای دارد.

دلیل این ناهنجاری ناکافی بودن آب در دوره ی رشد است. بین دو آبیاری سطح خاک گلدان باید خشک باشد، اما نباید اجازه داد که محیط ریشه خشک بماند.

  • نوک برگ قهوه‌ای و چروکیده می‌شود.

هوای خشک دلیل این عارضه است. به طور منظم به برگ‌ها آب بپاشید.

  • برگ‌ها شل و پیچیده‌اند، ساقه پوسیده است.

هوای سرد باعث این عارضه است. پوتوس به کاهش ناگهانی دما به پایین تر از 10 درجه سانتی‌گراد فوق‌العاده حساس است.[۲]

  • افزایش فاصله بین دو برگ و رشد علفی

کمبود نور دلیل این عرضه است. در مکان با نور غیر مستقیم قرار دهید.

  • از دست رفتن ابلقی و بخش های سفید

برای سالم نگه داشتن این گیاه ، آنرا در دمای بین 15 تا 29 درجه سانتیگراد در طول سال نگه دارید.دما برای سالم نگه داشتن این گیاه ، آنرا در دمای بین 15 تا 29 درجه سانتیگراد در طول سال نگه دارید.
نور این گیاه در شرایط سایه جزئی در تمام طول سال بهترین عملکرد را دارد. نور زیاد باعث سوختن برگها شده و باعث از بین رفتن کیفیت مرمر آنها می شود.
آبیاری پتوس را فقط زمانی آبیاری کنید که با لمس خاک متوجه شوید که ربع اول خاک خشک است. آبیاری بیش از حد باعث پوسیدگی ریشه های گیاه می شود.
خاکخاکبرگ موجود در مجموعه تولیدی گل صحرا که به خوبی زه کشی شده باشد.
تعویض گلدانوقتی پتوس از زندگی در گلدان فعلی خود خسته شد، با ارسال ریشه های هوایی در جستجوی خاک اضافی یا شکستن گلدان ، این موضوع را به شما اطلاع می دهد. وقتی این اتفاق افتاد، گلدان را یک سایز نسبت به گلدان سابق بزرگتر کنید.
کود دهیماهی یک بار با کود کامل موجود در مجموعه گل صحرا
رطوبتاین گیاه در فصل تابستان رطوبت طبیعی خانه را ترجیح می دهد. اگر هوای منزل شما کاملاً خشک است، باید بصورت روز در میان خصوصا در طول زمستان مرطوب شود.
روش تکثیرتکثیر بهتر است از طریق قلمه زنی روی این گیاه انجام شود. فقط کافی است بخشی از گیاه را که از گیاه مادرجدا کرده و آنرا در گلدان پر شده با خاک کوکوپیت قرار دهید.
5 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده نظرات